Rok 1972. Kronika wydarzeń - Wojciech Balicki

 

    
Znalezione w naszej pierwszej szkolnej kronice.

    Czym żyli pierwsi uczniowie naszej szkoły? 
Co zajmowało polskie społeczeństwo 50 lat temu? 
Oto subiektywny przegląd wydarzeń  z roku 1972.

  • 1 stycznia otwarto dla Polaków granicę z NRD (za okazaniem dowodu osobistego). Swobodne przemieszczanie się ludności przez ową granicę trwało do października 1981 roku, gdy granica została zamknięta przez  sytuację polityczną w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wynikającą z wzrostu wpływów Solidarności. W tym dniu poza otwarciem granicy z częścią dzisiejszych Niemiec, należącą w czasach funkcjonowania żelaznej kurtyny do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), ukazała się oczekiwana ustawa o zniesieniu obowiązkowych dostaw produktów rolnych.
  •  6 lutego polski skoczek narciarski z Zakopanego - Wojciech Fortuna zdobył złoty medal na XI Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo (Japonia). Mimo prób sfałszowania wyników na korzyść naszych dawnych sąsiadów (NRD i ZSRR) polski sportowiec po skoku na 111 metrów uzyskał wynik 219,9 punktów.
  • Od 26 sierpnia do 11 września tego samego roku odbyły się XX Igrzyska w Monachium. Polska zajęła wtedy siódme miejsce w klasyfikacji medalowej, osiągając następującą liczbę medali: 7 złotych, 5 srebrnych, 9 brązowych. Złoci medaliści tych igrzysk to: Władysław Komar, Witold Woyda, Jan Szczepański, Zygmunt Smalcerz czy Józef Zapędzki. Ponadto złoty medal zdobyły nasze reprezentacje florecistów i piłki nożnej.
  • Pierwsza wizyta prezydenta USA Richarda Nixona w dniach 31 maja i 1 czerwca w Warszawie. Poskutkowała ona otwarciem dwóch konsulatów w Krakowie i Nowym Jorku.
  • Zakupienie licencji na produkcję Coca Coli w lipcu 1972 roku.
  • Pożar w Zakładach ,,Stomil” w dniach  9 - 12 marca. Stomil to producent polskich opon od roku 1928. Pożaru wybuchł w magazynie mieszanek na ul. Starołęckiej o godzinie 21:00. Na pomoc ruszyły służby ochotniczej straży pożarnej (OSP) z okolicznych wsi i miasteczek oraz z dużych miast,  m.in. z: Bydgoszczy, Torunia, Szczecina, Wrocławia czy Zielonej Góry. 12 marca w końcu pożar został ugaszony, aczkolwiek cały magazyn i część walcowni legły w gruzach. Śmierć poniósł jeden strażak. Straty oszacowano na 100 mln zł. Do pożaru przyczynił się jeden z pracowników.
  •  3 marca z Florydy w USA wystartowała sonda Pioneer 10, na pokładzie której umieszczono przekaz ludzkości do kosmicznych istot pozaziemskich, tzw. płytkę Pioneera; są na niej szkice kobiety i mężczyzny, a także Układu Słonecznego.
  • 4 maja samolot Ił-62 „Mikołaj Kopernik” zainaugurował loty transatlantyckie PLL LOT. 
  •  5 września do wioski olimpijskiej w Monachium wdarli się palestyńscy terroryści z organizacji „Czarny Wrzesień” atakując izraelskich sportowców. Na miejscu zginął jeden z trenerów oraz ciężarowiec. Zamachowcy wzięli 9 zakładników, których mieli uwolnić po wypuszczeniu z izraelskich więzień ponad 200 Palestyńczyków. Negocjacje z terrorystami nie przyniosły efektu. Ostatecznie niemieckie służby zaatakowały terrorystów, którzy nie reagowali na żądanie poddania się. Palestyńczycy zamordowali wszystkich zakładników, a sami zginęli podczas kolejnego ataku niemieckiej policji. Śmierć poniósł też jeden z policjantów.
  • 16 listopada w Paryżu Konferencja Generalna UNESCO przyjęła konwencję o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego. 
Wojciech Balicki (1c)

 

 

Komentarze

Popularne posty